Kiedy mówimy o przeramowaniu a kiedy o przedefiniowaniu problemu

Próbując rozwiązać niejeden problem, spotykamy się od czasu do czasu z sytuacją, która jest trudna do realizacji. Mówimy wtedy „Tego nie da się zrobić …”, „To będzie kosztowało fortunę …” czy „Będzie gotowe za dwa lata …”. Kwestie z którymi mamy do czynienia na co dzień nie są zwykle zadaniami nie do rozwiązania w spodziewanym czasie czy koszcie. Najczęściej wystarczy zmienić kontekst zagadnienia i nasza trudność staje się czymś trywialnym.

przeramowanie

Czym różni się przeramowanie od przedefiniowania problemu. Aby można było jednoznacznie określić różnice spróbuję najpierw wyjaśnić czym są te dwie czynności.

Przeramowanie

Postrzeganie każdej sytuacji czy problemu zależy od kontekstu jaki nas otacza. Wyobraźmy sobie piątek popołudniu, kończymy pracę i zaczynamy weekend. Przez cały ostatni miesiąc nie padał deszcz a tutaj prognozy zapowiadają zimno i deszcze. Co gorsza wychodzimy z pracy a tu z nieba leje się strugami woda. Co sobie wtedy myślimy „Co za pogoda!” lub „No tak ja zaczynam weekend a tu leje!”. Opisana sytuacja jest dla nas nieprzyjemna i nasze emocje sięgają dna.

Wyobraźmy sobie tę samą sytuację pogodową, ale rozpatrywaną z punktu widzenia rolnika, którego wszystkie plony usychają i bez deszczu w najbliższych dniach straci dochód ze sprzedaży swoich plonów. A na dodatek będzie musiał kupić ziarno, aby zasiać pole w przyszłym roku. Z perspektywy takiego rolnika zapowiadany deszcz to ratunek i szczęście. Osoba postrzegająca sytuację w taki sposób będzie zadowolona z takiego obrotu sprawy.

Jak widzimy opisana sytuacja nie jest z ani zła, ani dobra. To kontekst powoduje, że myślimy o niej w takich kategoriach. Zmieniając otaczającą nas rzeczywistość jesteśmy w stanie zmienić postrzeganie problemu.

A teraz przykład z naszego podwórka IT. Wyobraźmy sobie, że mamy zespół świetnych deweloperów tworzących aplikację mobilną. Dostajemy zadanie połączenia się z bazą danych, aby ściągnąć dane prezentowane na interfejsie użytkownika. Analizujemy zadanie no i klops – nie wiemy, jak to zrobić, bo nie mamy takiej wiedzy (załóżmy, że tak mogłoby się stać ;-). Możemy porozmawiać z kolegą z innego zespołu (bazodanowcem), który pomoże nam wykonać to zadanie. Dla niego to przecież żadna nowość – bułka z masłem. To właśnie jest przeramowanie kontekstu. Nie zmieniamy zdania, ale patrzymy na nie w innym kontekście.

Przeramowania można dokonać jeszcze w drugi sposób a mianowicie zmieniając znaczenie problemu. Takie postępowanie nazywamy przeramowaniem treści. W naszym zadaniu ściągania danych z bazy danych oznacza, że przestajemy widzieć problem braku wiedzy, a zauważymy możliwość rozwoju o następną technologię. I po wykonaniu tego zadania będziemy mądrzejsi, a przy następnej takiej sytuacji problem nie będzie istniał.

Przedefiniowanie

O właściwym definiowaniu problemów napisano już niejedną książkę. Nie czas i miejsce na dyskusję czy problem, który mamy do rozwiązania jest właściwie zdefiniowany. Załóżmy, że mamy do rozwiązania problem opisany we wcześniejszym moim poście Praktyczne ćwiczenia metodą Walta Disney’a „Zjazd tyrolką z Marsa na Ziemię”.

tyrolkaWiemy, że zadanie w takiej formie jest niemożliwe do zrealizowania i wcale nie musimy go realizować dokładnie tak jak zostało zdefiniowane. Załóżmy, że źródłem pomysłu było poczucie adrenaliny podczas takiej czynności i spróbujmy zmienić zadanie samo w sobie. Co spowodowało by podobne odczucia? Skok z bungee? Pewnie i tak, ale poszukajmy czegoś bardziej ekstremalnego. Poczucie adrenaliny i świadomość, że jesteśmy pierwsi który tego dokonali może przysporzyć nam swobodny skok w dużej wysokości. Przykładem może być skok Austriaka Felixa Baumgartnera, który wykonał skok ze stratosfery. Czy pomysł skoku ze spadochronu z kosmosu (z wysokości 36 tys. metrów) nie wydaje się wam równie ciekawy i przynoszący odpowiednią dawkę adrenaliny? No właśnie, dokonaliśmy właśnie przedefiniowania problemu.

Wróćmy do naszego przykładu czytania danych z bazy danych. Wyobraźmy sobie, że dane które mamy przeczytać z bazy danych to lista krajów. Czy lista ta zmienia się często? No właśnie, nie bardzo. Możemy przecież uprościć sobie zadanie i zapisać tą listę statycznie i zmieniać aplikację wtedy, gdy zmieni się jest zawartość – czyli rzadko! I znowu dokonaliśmy przedefiniowania problemu.

Jak widać przeramowanie i przedefiniowanie problemu są narzędziami które wykorzystujemy stosunkowo często. W zależności od sytuacji i potrzeb możemy albo dostosować się do rozwiązania zadania lub je zmienić, aby uzyskać podobny efekt do zamierzonego.