3 książki, które zmieniają światopogląd

W swoim życiu przeczytałem wiele książek, od powieści aż po „mądre” książki popularno-naukowe. W ostatnich 2 latach – w związku z wprowadzaniem mojej organizacji w świat zwinności – przeczytałem ich relatywnie więcej w stosunku do całej ostatniej dekady. Wśród tej literatury znalazły się 3 pozycje, które zmieniły mój światopogląd na otaczającą mnie rzeczywistość o 180⁰.

ksiazki

  • Scrum. Czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej” (Jeff Sutherland)

  • Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” (Daniel H. Pink)
  • Szef, który ma czas. Ewolucja zarządzania – dziennik budowy firmy turkusowej” (Andrzej Jeznach, Wojciech Eichelberger)

Te książki mają taką moc! Wszystkie te pozycje mają przynajmniej jedną wspólną cechę, a mianowicie wskazują na „samo-organizację” jako źródło pozytywnej zmiany.

Pierwsza z tych pozycji („Scrum …”) skupia się na procesach zwinnych. Opisując ramy postępowania Scrum daje nam wskazówki oraz przykłady, jak powinna wyglądać adaptacja procesów zwinnych w organizacji. Bazując na samo-organizujących oraz wskroś-funkcjonalnych zespołach przedstawia podejście w którym najważniejszą jednostką organizacyjną firmy jest zespół. Ta książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcieliby poznać nowoczesne podejście pracy zespołowej

„Po mistrzowsku mówi prawdę na temat komplikacji politycznych, które stają się przeszkodą na drodze do osiągnięcia jak najlepszych wyników pracy w jak najkrótszym czasie. Zapracowani specjaliści, których zapewne wciągnie ta książka, znajdą w niej nie tylko skuteczny podręcznik osiągania celu, lecz także wskazówki, jak nadać sens swojemu życiu”

John Maeda

Druga pozycja („Drive …”) skupia się na ludziach, a przede wszystkim na ich motywowaniu do działania. Pink obala mit zarządzania poprzez „marchewkę i kij”. W zamian przedstawia argumenty, aby ponownie przemyśleć motywację oraz otwiera nasze umysły na nowe możliwości. Autor twierdzi, że to my sami musimy motywować się do pracy, a nowocześni menadżerowie powinni nam tylko w tym pomagać. Książka adresowana dla kierownictwa każdego szczebla. Najlepsza rekomendacja to:

„Prowokuje do Myślenia”

Intenational Herald Tribune

Trzecia książka („Szef, który ma czas …”) to sedno „zarządzania” przedsiębiorstwem. Nowoczesne podejście do zarządzania firmą poprzez samo-organizację oraz motywowanie pracowników. Ta książka zbiera w jedną całość idee opisane we wcześniejszych pozycjach. Gdyby pan Jeznach był jedynie teoretykiem, można byłoby powiedzieć, ze jest to tylko naukowy bełkot. Potwierdzone empirycznie podejście w jego własnej firmie jest żywym dowodem działania tego podejścia. Firmy działające według takiego schematu nazywamy „organizacjami turkusowymi„. Publikacja przeznaczona dla kadry zarządzającej oraz właścicieli firm. Przesłaniem Jeznacha jest stwierdzenie:

„Każdy może podjąć każdą decyzję, jeżeli weźmie za nią odpowiedzialność i nikt nie zgłosi stanowczego weta”

Andrzej Jeznach

 

Jak już wspomniałem powyższa literatura ma szanse wpłynąć na światopogląd każdego, pod warunkiem bycia otwartym na nowoczesne praktyki. Z całą pewnością zmieniło to moje podejście oraz moje przekonania. A to mogą już potwierdzić moi współpracownicy z którymi spędzam znaczącą część mojego życia.